Guardiola nuk shqetësohet për miqësoret, pret reagimin e ekipit

Trajneri katalanas i Barçës, kampione e Spanjës dhe Europës, beson se ekipi do të jetë gati për Superkupën ndaj Realit

 

Përgatiti: JOSIF GJOSHE

 

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola ka pranuar se faza parapërgatitore e katalanasve nuk po shkon sipas planit, sidomos pas humbjes në miqësoren me Çivas Guadalaharën, por ai ka besimin se lojtarët e tij do të dijnë të reagojnë në momentin e duhur. Kampionët spanjollë, para një jave u mundën nga Mançester Junajtid, ndërkohë që mbrëmjen e së mërkurës janë mposhtur me rezultatin 4-1 nga Çivas.

“Kemi devijuar disi nga plani dhe për këtë kemi arsye. Gjithsesi unë kam besim të plotë tek këta lojtarë dhe jam i sigurt që do luajmë më mirë në kampionat dhe kompeticionet e tjera”, ka thënë Guardiola në konferencën për shtyp pas ndeshjes.

“Po afron Superkupa e Spanjës dhe ajo europiane, prandaj kam besim që në javët e ardhshme do përmirësohemi. Mentaliteti i lojtarëve do jetë ai që do bëjë diferencën. Kemi nevojë për më shumë kohë. E di që s’mbetet dhe shumë kohë, gjithsesi do jemi gati. Le t’i harrojmë këto dy rezultate negative dhe të përqëndrohemi në ndeshjet e radhës. Humbja e fundit nuk është se ndryshon gjë për ne”.

Barcelona do të ndeshet me Realin e Madridit më 14 gusht, në “Santiago Bernabeu” për ndeshjen e Superkupës së Spanjës. Tre ditë më vonë do jetë dhe ndeshja e kthimit në “Camp Nou”. Ndërkohë katalanasit do të përballen edhe me Porton në finalen e Superkupës Europiane, e cila do luhet më 26 gusht në Monako.

Miqësorja – Barcelona ka pësuar një humbje të papritur në miqësoren e zhvilluar kundër Çivasit në Majemi, me rezultatinr 4-1. Katalanasit do të kalonin të parët në avantazh që në minutën e 4’ me anë të David Vilës.

Gjithçka do të ndryshonte në pjesën e dytë. Vendasit do të përmbysnin rezultatin me anë të dopietës së Fabian në minutat 60’ dhe 63’, ndërkohë që më pas kanë shënuar Di Kasijas (72’) dhe Verduzko (90’), të cilët i kanë çuar shifrat në 4-1.

Guardiola ka pranuar duke thënë: “Kjo disfatë është një zile alarmi për ne, jemi me vonesë në disa gjëra, duhet ta ndryshojmë mentalitetin sa më shpejt të jetë e mundur edhe pse nuk është se kjo humbje ka për ta ndryshuar skuadrën”.

 

Afelai, qëndron me siguri te Barça

Ka ardhur dhe “jo”-ja e parë për Juven, e cila ka nevojë për një mesfushor krahu. Ka qenë lojtari i kombëtares holandeze dhe Barcelonës, Ibrahim Afelai ai që ka refuzuar ofertën e Marotës.

“Lojtari që unë përfaqësoj do të qëndrojë me siguri në Spanjë. Ai është i lumtur tek Barcelona. A më ka kontaktuar klubi bardhezi? Nuk ia vlen t’i përgjigjem kësaj pyetjeje pasi s’ka dyshime mbi të ardhmen e Ibrahimit,” ka thënë agjenti i lojtarit holandez, Robert Jansen.

 

Karles Pyjol

Do të mungojë në Superkupë ndaj Realit

Fituesit e kampionatit spanjoll, katalanasit e Barcelonës, nuk do të kenë në dispozicion shërbimet e Karles Pyjol, në ndeshjen e Superkupës së Spanjës, që ata do të zhvillojnë kundër fituesve të Kupës së Mbretit, Realit të Madridit.

Akti i parë i këtij trofeu do të luhet më 14 gusht në “Santiago Bernabeu” ndërkohë që, ndeshja e kthimit do jetë tri ditë më vonë në “Camp Nou”. Pyjol nuk do të ketë mundësi të luajë për shkak të një dëmtimi.

Mbrojtësi i kombëtares spanjolle u dëmtua në gju gjatë janarit, duke munguar për tre muaj rresht ndërkohë që, pavarësisht mjekimeve të marra, shqetësimet filluan t’i rikthehen gjatë qershorit.

Muajin e kaluar ai zhvilloi trajnim individual dhe shpresat e tij për rikuperim u rritën, gjithsesi lojtari nuk është rikuperuar plotësisht, madje ai pritet të mungojë edhe në ndeshjen e 26 gushtit ndaj Portos.

Ndërkaq, kombëtarja spanjolle do të zhvillojë një miqësore në datën 10 gusht kundër Italisë, por trajneri Del Boske nuk kërkon të rrezikojë me mbrojtësin.

 

 

Sporti Shqiptar Online

Leave a Comment

%d bloggers like this: