Evropiani 2012, Lista e lojtareve per 16 skuadrat e Euro 2012

Lojtaret e skuadrave Euro 2012

Behen Zyrtare listat e lojtareve per 16 skuadrat pjesmarrese ne kampionatin evropian Euro 2012.

Në prag te kampionatit Euro 2012, trajnerët e 16 ekipeve kanë zyrtarizuar listat përfundimtare të futbollistëve me të cilët do të përfaqësohen në kompeticionin më të rëndësishem evropiane për kombëtaret.

Spanja lista e lojtareve

Portierë: Iker Kasijas (Real Madrid), Viktor Valdes (Barcelona), Pepe Reina (Liverpul)

Mbrojtës: Alvaro Arbeloa (Real Madrid), Xherard Pike (Barcelona), Serxho Ramos (Real Madrid), Huanfran (Atletiko Madrid), Raul Albiol (Real Madrid), Xhordi Alba (Valencia), Havi Martinez (Atletik Bilbao)

Mesfushorë: Ksabi Alonso (Real Madrid), Serxhi Buskets (Barcelona), Ksavi Hernandez (Barcelona), Andres Injesta (Barcelona), Santi Kazorla (Malaga), Cesk Fabregas (Barcelona), David Silva (Mançester Siti), Hesus Navas (Sevilja)

Sulmues: Huan Mata (Çelsi), Fernando Lorente (Atletik Bilbao), Pedro Rodrigez (Barcelona), Alvaro Negredo (Sevilja), Fernando Torres (Çelsi)

Trajner: Vinsente Del Boske (Spanjë)

Italia

Portierë: Xhanluixhii Bufon (Juventus), Morgan De Sanktis (Napoli), Salvatore Sirigu (Paris Sën Zhermen)

Mbrojtes: Injacio Abate (Milan), Federiko Balzareti (Palermo), Andrea Barzalji (Juventus), Leonardo Bonuçi (Juventus), Xhorxho Kielini (Juventus), Kristian Maxho (Napoli), Anxhelo Obinze Ogbona (Torino)

Mesfushorë: Daniele De Rosi (Roma), Alesandro Diamanti (Bolonja), Emanuele Xhakerini (Juventus), Klaudio Markizio (Juventus), Rikardo Montolivo (Fiorentina), Tiago Mota (Paris Sën Zhermen), Antonio Noçerino (Milan), Andrea Pirlo (Juventus)

Sulmues: Mario Baloteli (Mançester Siti), Fabio Borini (Roma), Antonio Kasano (Milan), Antonio Di Natale (Udineze), Sebastian Xhovinko (Parma)

Trajner: Çezare Prandeli (Itali)

Gjermania

Portierë: Manuel Nojer (Bajern Mynih), Tim Vise (Verder Bremen), Ron-Robert Zieler (Hanover)

Mbrojtës: Holger Badshtuber (Bajern Mynih), Zherom Boateng (Bajern Mynih), Benedikt Houeds (Shalke 04), Mats Humels (Borusia Dortmund), Filip Lahm (Bajern Mynih), Per Mertesaker (Arsenal), Marsel Shmelcer (Borusia Dortmund)

Mesfushorë: Lars Bender (Leverkusen), Mario Gëtce (Borusia Dortmund), Ilkai Gyndogan (Borusia Dortmund), Sami Khedira (Real Madrid), Toni Kros (Bajern Mynih), Mesut Ozil (Real Madrid), Bastian Shvajnshtaiger (Bajern Mynih)

Sulmues: Mario Gomez (Bejern Mynih), Miroslav Klose (Lacio), Tomas Myler (Bajern Mynih), Lukas Podolski (Arsenal), Marko Rojs (Mynshengladbah), Andre Shyrle (Leverkusen)

Trajner: Joakim Lëv (Gjermani)

Anglia Lista e lojtareve

Portierë: Xho Hart (Mançester Siti), Robert Grin (Uest Hem), Xhek Butland (Berminghem)

Mbrojtës: Glen Xhonson (Liverpul), Fil Xhons (Mançester Junajtid), Xhon Terri (Çelsi), Xholeon Leskot (Mançester Siti), Geri Kahil (Çelsi), Eshli Kol (Çelsi), Lejton Beins (Everton), Fil Xhagielka (Everton)

Mesfushorë: Teo Uolkot (Arsenal), Stjuart Douning (Liverpul), Aleks Oksleid-Çambërlein (Arsenal), Stiven Xherrard (Liverpul), Frenk Lampard (Çelsi), Skot Parker (Totenhem), Eshli Jang (Mançester Junajtid), Xhejms Milner (Mançester Siti)

Sulmues: Uejn Runi (Mançester Junajtid), Deni Uelbek (Mançester Junajtid), Endi Keroll (Liverpul), Xhermein Defo (Totenhem)

Trajner: Roi Hodgson (Angli)

Franca, Lista e lojtareve

Portierë: Sedrik Karraso (Bordo), Hugo Loris (Lion), Stiv Mandanda (Marsejë)

Mbrojtës: Gael Klishi (Mançester Siti), Matië Dëbushi (Lilë), Patris Evra (Mançester Junajtid), Loren Koshielni (Arsenal), Filip Mekses (Milan), Adil Rami (Valencia), Entoni Reveiler (Lion)

Mesfushorë: Johan Kabaje (Njukasëll), Alu Diarra (Marsejë), Florent Maluda (Çelsi), Marvin Martin (Sosho), Blez Matiudi (Paris Sën-Zhermen), Jan M’vila (Rene), Samir Nasri (Mançester Siti)

Sulmues: Hatem Ben Arfa (Nnjukasëll), Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Zhirud (Montpelie), Zheremi Menez (Paris Sën-Zhermen), Frank Riberi (Bajern Mynih), Matjë Valbuena (Marsejë)

Trajner: Loran Blank (Francë)

Danimarka, Lista e lojtareve

Portierë: Tomas Sorensen (Stok Siti), Stefan Andersen (Evian Thonon Gailard), Anders Lindegard (Mançester Junajtid)

Mbrojtës: Lars Jakobsen (FC Kopenhagen), Daniel Vas (Evian Thonon Gailard), Daniel Ager (Liverpul), Simon Kjaer (Roma), Andreas Bjeland (Nordsjaeland), Simon Poulsen (AZ Alkmar), Jores Okore (Nordsjaeland)

Mesfushorë: Kristian Poulsen (Evian Thonon Gailard), Jakob Poulsen (Midtjiland), Uilliam Kvist (Nuremberg), Niki Zimling (Klub Bryzh), Tomas Kahlenberg (Evian Thonon Gailard), Kristian Eriksen (Ajaks), Mikael Silberbauer (Jang Bojs), Lase Skone (NEC Nijmegen)

Sulmues: Denis Romedahl (Brondbi), Niklas Bendtner (Arsenal), Mikael Krohn-Dehli (Brondbi), Tobias Mikelsen (Nordsjaeland), Niklas Pedersen (Groningen)

Trajner: Morten Olsen (Danimarkë)

Greqia, Lista e lojtareve

Portierë: Kostas Kalkias (PAOK), Mihalis Sifakis (Aris), Aleksandros Tzorvas (Palermo)

Mbrojtës: Vasilis Torosidis (Olimpiakos), Kriakos Papadopulos (Shalke 04), Sokratis Papastatopulos (Verder Bremen), Avram Papadopulos (Olimpiakos), Hoze Holebas (Olimpiakos), Jorgos Tzavellas (Monako), Stelios Malezas (PAOK)

Mesfushorë: Kostas Katsuranis (Panathinaikos), Jorgos Karagunis (Panathinaikos), Janis Maniatis (Olimpiakos), Jorgos Fotakis (PAOK), Grigoris Makos (AEK), Janis Fetfatzidis (Olimpiakos), Sotiris Ninis (Panathinaikos), Kostas Fortounis (Kaiserslautern)

Sulmues: Dimitris Salpingidis (PAOK), Jorgos Samaras (Sëlltik), Fanis Gekas (Samsunspor), Nikos Liberopulos (AEK), Kostas Mitroglu (Atromitos)

Trajner: Fernando Santos (Portugali)

Rusia, Lista e lojtareve

Portierë: Igor Akinfeev (CSKA Moska), Viaçeslav Malafeev (Zenit), Anton Shunin (Dinamo Moska)

Mbrojtës: Aleksandr Aniukov (Zenit), Aleksei Berezutski (CSKA Moska), Sergei Ignasheviç (CSKA Moska), Vladimir Granat (Dinamo Moska), Juri Zhirkov (Anzhi Makhaçkala), Dmitri Kombarov (Spartak Moska), Roman Sharonov (Rubin Kazan), Kiril Nababkin (CSKA Moska)

Mesfushorë: Igor Denisov (Zenit), Konstantin Zirianov (Zenit), Roman Shirokov (Zenit), Denis Glushakov (Lokomotiv Moska), Igor Semshov (Dinamo Moska), Marat Izmailov (Sporting Lisbona), Alan Dzagoev (CSKA Moska)

Sulmues: Andrei Arshavin (Zenit), Aleksandr Kerzhakov (Zenit), Aleksandr Kokorin (Dinamo Moska), Roman Pavliçenko (Lokomotiv Moska), Pavel Pogrebniak (Fulhem)

Trajner: Dik Advokat (Holandë)

Hollanda Lista e lojtareve

Portierë: Tim Krul (Njukasëll), Marten Stekelenburg (Roma), Mikel Vorm (Suansi)

Mbrojtës: Khalid Bularuz (Shtutgart), Vilfred Bouma (PSV Eindhoven), Xhon Heitinga (Everton), Joris Matijsen (Malaga), Ron Vlar (Feienord), Gregori van der Vil (Ajaks), Zhetro Uillems (PSV Eindhoven)

Mesfushorë: Mark van Bomel (Milan), Najxhëll de Jong (Mançester Siti), Stijn Shars (Sporting Lisbona), Uezli Shnejder (Inter), Kevin Strotman (PSV Eindhoven), Rafael van der Vart (Totenhem)

Sulmues: Ibrahim Afelai (Barcelona), Klas-Jan Huntelar (Shalke 04), Luk de Jong (Tuente), Dirk Kajt (Liverpul), Lusiano Narsingh (Herenven), Robin van Persi (Arsenal), Arjen Roben (Bajern Mynih)

Trajner: Bert van Marvijk (Holandë)

Polonia, Lista e lojtereve

Portierë: Vojciek Sçezni (Arsenal), Przemislav Titon (PSV Eindhoven), Grzegorz Sandomierski (Genk)

Mbrojtës: Sebastian Boenisç (Verder Bremen), Marcin Kaminski (Leh Pozhnan), Damien Perkuis (Sosho), Lukasz Pizçek (Borusia Dortmund), Marsin Vasilevski (Anderleht), Jakub Vavrziniak (Legia Varshava), Grzegorz Vojtkoviak (Leh Pozhnan)

Mesfushorë: Jakub Blazhukovski (Borusia Dortmund), Dariusz Dudka (Okser), Kamil Grosicki (Sivaspor), Adam Matuszczik (Fortuna Dyseldorf), Adrian Mierzejevski (Trabzonspor), Rafal Muravski (Leh Pozhnan), Eugen Polanski (Mainc), Ludovik Obraniak (Bordo), Masiej Ribus (Terek Grozni), Rafal Volski (Legia Varshava)

Sulmues: Pavel Brozhek (Sëlltik), Robert Levandovski (Borusia Dortmund), Artur Sobiek (Hanover)

Trajner: Francizek Smuda (Poloni)

Kroacia

Portier: Stipe Pletikosa (Rostov), Ivan Kelava (Dinamo Zagreb), Daniel Subashiç (Monako)

Mbrojtës: Jurica Buljat (Makabi Haifa), Vedran Korluka (Totenhem), Daniel Pranjiç (Bajern Mynih), Gordon Shildenfeld (Eintraht Frankfurt), Josip Simuniç (Dinamo Zagreb), Dario Srna (Shakhtar Donjetsk), Ivan Striniç (Dnipro Dnipropetrovsk), Domagoj Vida (Dinamo Zagreb)

Mesfushorë: Milan Badelj (Dinamo Zagreb), Tomislav Dujmoviç (Dinamo Moska), Ivo Iliçeviç (Hamburg), Niko Kranjçar (Totenhem), Luka Modriç (Totenhem), Ivan Perisiç (Borusia Dortmund), Ivan Rakitiç (Sevilja), Ognjen Vukojeviç (Dinamo Kiev)

Sulmues: Eduardo (Shakhtar Donjetsk), Nikica Jelaviç (Everton), Mario Mandzukiç (Volfsburg), Ivica Oliç (Volfsburg)

Trajner: Slaven Biliç (Kroaci)

Ukraina

Portierë: Oleksandr Goriainov (Metalist Kharkiv), Maksim Koval (Dinamo Kiev), Andrij Piatov (Shakhtar Donjetsk)

Mbrojtës: Bohdan Butko (Iliçivets Mariupil), Oleksandr Kuçer (Shakhtar Donjetsk), Taras Mikhalik (Dinamo Kiev), Iaroslav Rakitski (Shakhtar Donjetsk), Ievhen Selin (Vorskla Poltava), Ievhen Khaçeridi (Dinamo Kiev), Viaçeslav Shevçuk (Shakhtar Donjetsk)

Mesfushorë: Oleksandr Alijev (Dinamo Kiev), Denis Garmash (Dinamo Kiev), Oleh Gusev (Dinamo Kiev), Ievhen Konoplianka (Dnipro Dnipropetrovsk), Serhij Nazarenko (Tavrija Simferopol), Ruslan Rotan (Dnipro Dnipropetrovsk), Anatoli Timoshuk (Bajern Mynih), Andrij Iarmolenko (Dinamo Kiev)

Sulmues: Andrij Voronin (Dinamo Moska), Marko Deviç (Metalist Kharkiv), Artem Milevski (Dinamo Kiev), Ievhen Selezniov (Shakhtar Donjetsk), Andrij Shevçenko (Dinamo Kiev)

Trajner: Oleh Blokhin (Ukrainë)

Irlanda

Portierë: Shei Given (Aston Vila), Keiren Uestud (Sandërlend), Dejvid Ford (Milluoll)

Mbrojtës: Xhon O’Shi (Sandërlend), Riçard Djun (Aston Vila), Stefen Uard (Volverhempton), Sean St Lekster (Leiçester Siti), Darren O’Di (Sëlltik), Stefen Kelli (Fulhem), Pol MekShejn (Hull Siti)

Mesfushorë: Glen Uelan (Stok Siti), Keith Endrijus (Uest Bromuiç), Aiden MekGidi (Spartak Moska), Darron Gibson (Everton), Pol Grin (pa skuadër), Damien Daf (Fulhem), Stefen Hant (Volverhempton), Xhejms MekKlin (Sandërlend)

Sulmues: Robi Kin (LA Galaksi), Kevin Dojl (Volverhempton), Shejn Long (Uest Bromuiç), Xhonatan Ualters (Stok Siti), Sajmon Koks (Uest Bromuiç)

Trajner: Xhovani Trapatoni (Itali)

Portugalia, Lista e lojtarve

Portierë: Eduardo (Benfika), Rui Patrisio (Sporting Lisbona), Beto (CFR Kluzh)

Mbrojtës: Zhoao Pereira (Sporting Lisbona), Fabio Koentrao (Real Madrid), Bruno Alvesh (Zenit), Rolando (Porto), Rikardo Kosta (Valencia), Pepe (Real Madrid), Migel Lopes (Braga)

Mesfushorë: Raul Meireles (Çelsi), Migel Velozo (Xhenoa), Zhoao Moutinjo (Porto), Ruben Mikael (Real Zaragoza), Karlos Martins (Granada), Kustodio (Braga)

Sulmues: Nani (Mançester Junajtid), Kristiano Ronaldo (Real Madrid), Hugo Almeida (Beshiktash), Rikardo Kuarezma (Beshiktash), Silvestre Varela (Porto), Helder Postiga (Real Zaragoza), Nelson Oliveira (Benfika)

Trajner: Paulo Bento (Portugali)

Suedia

Portierë: Andreas Isakson (PSV Eindhoven), Johan Viland (FC Kopenhagen), Par Hanson (Helsingborgs)

Mbrojtës: Mikael Antonson (Bolonja), Andreas Grankvist (Xhenoa), Olof Melberg (Olimpiakos), Jonas Olson (Uest Bromuiç), Martin Olson (Blekbërn), Behrang Safari (Anderleht), Mikael Lustig (Sëlltik)

Mesfushorë: Emir Bajrami (Tuente), Rasmus Elm (AZ Alkmar), Samuel Holmen (Istanbul BB SK), Kim Kallstrom (Lion), Sebastian Larson (Sandërlend), Anders Svenson (Elfsborg), Pontus Vernblum (CSKA Moska), Kristian Vilhelmson (Al-Hilal)

Sulmues: Johan Elmander (Gallatasaraj), Tobias Hisen (Goteborg), Zllatan Ibrahimoviç (Milan), Markus Rozenberg (Verder Bremen), Ola Toivonen (PSV Eindhoven)

Trajner: Erik Hamren (Suedi)

Republika Çeke

Portierë: Petr Çeh (Çelsi), Jaroslav Drobni (Hamburg), Jan Lastuvka (Dnipro Dnipropetrovsk)

Mbrojtës: Teodor Gebre Selasie (Slovan Liberek), Roman Hubnik (Herta Berlin), Mikal Kadlec (Leverkusen), David Limberski (Viktoria Plzen), Tomas Sivok (Beshiktash), Marek Suçi (Spartak Moska)

Mesfushorë: Vladimir Darida (Viktoria Plzen), Tomas Hubshman (Shakhtar Donjetsk), Petr Jiraçek (Volfsburg), Daniel Kolar (Viktoria Plzen), Milan Petrzhela (Viktoria Plzen), Vaclav Pilar (Volfsburg), Jaroslav Plasil (Bordo), Frantisek Rajtoral (Viktoria Plzen), Tomas Rosiçki (Arsenal)

Sulmues: Milan Barosh (Gallatasaraj), David Lafata (Jablonec), Tomas Necid (CSKA Moska), Tomas Pekhart (Nuremberg), Jan Rezek (Anortosis Famagusta)

Trajner: Mikal Bilek (Republika Çeke)

/Start/Peqini.com/

[poll id=”2″]

Leave a Comment

%d bloggers like this: