Ja kush jane sportistet shqiptare ne lojrat olimpike Londer 2012

Në Londër 2012 Shqipëria do të marrë pjesë me delegacionin më të madh sportiv të parë ndonjëherë: 12 sportistë, 8 prej tyre me normë të kualifikuar dhe 4 me ftesa të veçanta. Me poshte keni dhe kalendarin e garave te sportisteve ...

Emigrantëve shqiptarë ne Greqi nuk u njihet pensioni!

Shqiptaret ne Greqi, s’ka pension Greqia është i vetmi vend që nuk u njeh vitet e punuara të emigrantëve për marrje pensioni, një padrejtësi e madhe, që një vend i BE-së, i grabit mundin dhe djersën e derdhur emigrantëve tanë, ...

Prania në Shqipëri e Janullatosit e ka bërë shqiptarin të humbase identitetin

anastas janullatos Duke parë helenizmin e madh që ka përfshirë Shqipërinë, sidomos pjesën jugore të cilën helenistët grekë na e thërrasin Vorio-Epir. Këta helenistë të tokës shqiptare që nga vitet ‘90-të, kanë krijuar e ...

Pirro Dhima i kujton Greqisë “Epirin e Veriut”

Pirro Dhima dhe Epiri VeirutPirro Dhima kritikon politikën e ndjekur deri më tani nga ana e partive greke për “Epirin e Veriut”. Në një takim të zhvilluar pak ditë më parë, në praninë e kryetarit të PASOK-ut, Evangelos ...

Turizmi malor ne Shqiperi

Për tu shpëtuar temperaturave të larta të verës, zgjidhje nuk janë vetëm plazhet. Veriu i Shqipërisë, me alpet ku dëbora nuk shkrin as në korrik e gusht, janë një oaz qetësie e freskie. Thehthi, Lugina e valbones, Liqenet e Lures, ...