Dokumentari grek, 1821 i televizionit SKY qe censuroi kisha greke, me perkthim shqip

Dokumentari 1821 i cili u çensurua nga kisha greke sepse ka të dhëna që populli grek nuk duhet ti dijë tani i perkthyer shqip. Grekët nuk kanë lidhje me greqinë e lashtë por shumica janë Arvanitas – Shqiptarë të helenizuar ...

Peticioni për bashkimin Shqipëri – Kosove

Firmos peticionin për referendumin e bashkimit Kosovë-Shqipëri! Aleanca Kuq e Zi me 28 Nëntor 2012 ka ndërmarrë inisiativën për të kërkuar organizimin e referendumit popullor për bashkimin e shtetit Shqiptar me shtetin e Kosovës. Kjo ...

40 Firmetaret e pavaresise – emrat dhe qytetet

Ja kush jane 40 firmetaret e pavaresise se Shqiperise. Emrat styre qe firmosen shpalljen e pavaresise se shqiperise ne daten 28 nentor 1912 Berat: Sami Bej Vrioni, Ilias Bej Vrioni, Taq Tutulani, Babë Dud Karbunara; Skrapar: Xhelal Bej Koprencka; ...

Greqia kushtezon Shqiperine, detin në këmbim të statusit kandidat në BE

Marreveshja-Greqi-Shqiperi Shqipëria nuk pritet të futet në negociata me Greqinë për sa i përket ndarjes së kufirit detar deri në fillim të tetorit të këtij viti, kohë në të cilën duhet të merret në shqyrtim për herë të tretë ...

Rezultatet e shqiptarëve ne Londer 2012. Një dështim total!

Ëndrra kuqezi për medalje rezultoi edhe një herë një flluskë sapuni Dopingu – Djegia e Erkand Qerimajt dhe e Hysen Pulakut, që rezultuan me doping, ia ulën jo pak shanset, sidomos për shkak të të parit, ndërsa ata që dolën ...